Inwestycje alternatywne – Dzieła sztuki

Lokowanie pieniędzy w dzieła sztuki i antyki wymaga jednak rozległej wiedzy. Droga do jej zdobycia prowadzi przez odpowiednie wykształcenie lub pasję. Jeśli jest to nasze hobby, poświęcamy temu zajęciu dużo czasu, możemy inwestować w dzieła sztuki.

Prace początkujących artystów są tanie i mogą zdobić nasze mieszkania, ale czy nabiorą wartości — trudno przewidzieć. Co roku akademie sztuk pięknych kończy kilkuset malarzy; tylko paru z nich będzie artystami cenionymi na rynku.
Drugi problem inwestycji tego typu dotyczy możliwości sprzedaży. Popyt na dzieła sztuki jest niewielki. By otrzymać satysfakcjonującą zapłatę, nieraz trzeba długo szukać klienta. Tylko niewielka część dzieł sztuki sprzedawana jest na aukcjach i osiąga wysokie ceny. Dlatego lokowanie gotówki w dzieła sztuki obarczone jest dużym ryzykiem, często też wiąże się z długim okresem inwestycji.
Antyki to przedmioty mające ponad 55 lat. Ważny jest ich stan, kto je posiadał, kto wyprodukował, ile zachowało się jeszcze podobnych egzemplarzy oraz czy były naprawiane lub przerabiane. Inwestowanie w antyki ma podobne cechy jak lokowanie w dzieła sztuki. Spora ich część to właśnie dzieła sztuki.

Dodaj komentarz