Własna firma – czy to życie usłane różami?

Nienormowany czas pracy, przychodzę do pracy kiedy mam na to ochotę, wysokie zarobki, dużo wolnego czasu i bycie szefem. W ten sposób wielu ludzi wyobraża sobie własny biznes.

Tych, którzy tak uważają niestety muszą nieco skorygować swoje myślenie w tym temacie. Własna firma to przede wszystkim mniej wolnego czasu, niż wielu się wydaje. Mimo to, jeśli chodzi o wynagrodzenie to zazwyczaj, jeżeli działalność gospodarczą mamy już w stabilnej sytuacji, przynosi i to często nawet spore zyski. Niestety własny biznes rządzi się zupełnie innymi prawami niż praca na etacie w jakiejś innej firmie. Wyrzeczenia, niejednokrotnie ciągły stres, czy martwienie się o każdy kolejny dzień. Te cechy niejednego przedsiębiorcę doprowadziły, może nie na skraj wyczerpania, ale chociaż do pewnych granic. Własna firma tylko na obrazkach, zdjęciach i w Internecie czy telewizji wygląda tak kolorowo. Za machiną napędzającą system gospodarczy kraju stoją ludzie, którzy w pocie czoła muszą zmagać się z podatkami, przeciwnościami, składkami i wieloma różnymi dodatkowymi kosztami, których nikt na początku nie pokazuje.

Otwierając własny biznes trzeba jednak zastanowić się dokładnie, czy jesteśmy wystarczająco wytrwali psychicznie i czy nasza własna firma nie doprowadzi nas na kraniec nerwowych wytrzymałości. Mimo to wielu decyduje się na ten ruch. Jakie są tego efekty? Na to pytanie przedsiębiorcy odpowiadają sobie sami.

Dodaj komentarz