Co wpływa na to, że zatrudnianie cudzoziemców jest tak popularne?

Zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz powszechniejszą praktyką. Kiedyś było to nie do pomyślenia, a dzisiaj w wielu zakładach pracy spotyka się osoby, które przyjeżdżają do naszego kraju, głównie zza wschodniej granicy, by podjąć tutaj prace.

abstract image of a business people rushing in the lobby in intentional motion blur and a blue tint

Zatrudnianie cudzoziemców ma miejsce, przede wszystkim dlatego iż w wielu zakładach produkcyjnych i firmach zwyczajnie brakuje rąk do pracy. Ludzie nie chcą pracować za takie stawki, jakie się im proponuje. Dla niektórych praca jest zbyt ciężka i szukają lżejszej. Żeby załatać luki kadrowe, zakłady pracy decydują się na zatrudnienie obcokrajowca, który chętnie pracuje za obowiązujące w Polsce stawki i jeszcze się z tego cieszy.

Jest to sytuacja zrozumiałą. Kiedy porówna się zarobki nasze z tymi, które dostają ludzie na przykład na Ukrainie, to różnice są mniej więcej takie, jak w sytuacji, gdy porówna się nasze zarobki z niemieckimi. Osobom zza wschodniej granicy zwyczajnie opłaca się u nas pracować. Mogą tu zarobić o wiele więcej. A zakładom pracy zatrudnianie obcokrajowców opłaca się tak, jak zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Dla osoby, która kieruje pracą firmy, nie ma znaczenia, kto wykonuje konieczne prace. Czy będzie to Polak, czy obcokrajowiec. Byle by praca była zrobiona. Poza tym obcokrajowcy często chcą pracować więcej i dłużej. Dla nich przyjście do pracy w weekend nie stanowi problemu. Jeśli zakład pracy nie chce decydować się na zatrudnianie młodocianych, korzysta z pomocy agencji pracy, która organizuje mu właśnie obcokrajowców.

Dodaj komentarz