Jak założyć działalność gospodarczą?

Wiele osób marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. Dla części z nich to wręcz konieczność - niektóre zawody wymagają posiadania własnej firmy. Bez względu jednak na pobudki, którymi się kierujemy, musimy przejść przez ten sam proces, który jest z roku na rok coraz łatwiejszy.

Przede wszystkim należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zawieramy w nim najważniejsze informacje, takie jak dane teleadresowe właściciela, kody PKD wykonywanej działalności czy informacje o istniejącym numerze NIP. Wniosek można złożyć w wersji papierowej, w dowolnym Urzędzie Miasta, lub poprzez Profil Zaufany. Wraz z wnioskiem do CEIDG jednocześnie składa się też druki ZUS-ZFA i ZUS-ZUA/ZUS-ZAA, czyli kolejno zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń oraz osobę ubezpieczoną. W obu przypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu – wszystko da się załatwić w formie elektronicznej.

Należy również dokonać wyboru, czy chcemy być podatnikami VAT, czy też nie. Wykonywanie niektórych zawodów (jak doradztwo) może się wiązać z koniecznością zgłoszenia się jako podatnik VAT, jednak to już powinniśmy skonsultować z księgową, która obsługuje naszą działalność gospodarczą. Jeśli musimy lub chcemy opłacać podatek VAT, musimy złożyć w Urzędzie Skarbowym druk VAT-R, który jest w tym przypadku drukiem zgłoszeniowym.  W formularzu VAT-R należy również zgłosić wniosek o nadanie numeru VAT-UE, jeśli planujemy prowadzić interesy z krajami z Unii Europejskiej.

Tak naprawdę to wszystkie wymagane kroki, które należy wykonać, aby móc się cieszyć własną działalnością gospodarczą. Część z nich możliwa jest do zrobienia w zaciszu swojego domu. Warto oczywiście zadbać też o dobrą księgową, która poprowadzi przez wszystkie procesy i będzie służyła radą.

Dodaj komentarz